Kan inte nå servern

Vårens Moderna 555

 
1322 föremål
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
1025. MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
1028. MATTA. Flossa. 334,5 x 232,5 cm. Signerad A.W. E.W. 1933. Sverige.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
1038. MATTA. Reliefflossa. 540,5 x 325,5 cm. Signerad I.H.K. (Ingrid Hellman-Knafve).
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
1046. GALLERIMATTA. Rölakan. 539 x 150,5 cm. Möjligen komponerad av Carl Hörvik.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
1060. MATTA. Rölakan. 282 x 184,5 cm. Signerad SLSH 1955.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
1061. MATTA. Rölakan. 288,5 x 183,5 cm. Signerad HB ID (Ingrid Dessau).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1062. MATTA. "Björkhult". Rölakan. 327,5 x 222,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
1062. MATTA. "Björkhult". Rölakan. 327,5 x 222,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
1063. MATTA. Rölakan. 253 x 159,5 cm. Signerad AÖ samt Agda Österberg.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
1064. MATTA. Rölakan. 198 x 141,5 cm. Signerad SG. Sverige 1960-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
1067. MATTA. Rölakan. 363 x 273,5 cm. Signerad B. Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
1068. MATTA . Rölakan. 204 x 133 cm. Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1073. MATTA. "Blått blad". Rya. 160,5 x 145 cm. Komponerad av Ingrid Dessau 1962.
1073. MATTA. "Blått blad". Rya. 160,5 x 145 cm. Komponerad av Ingrid Dessau 1962.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
1074. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 179,5 x 144,5 cm. Signerad ML AUBUSSON RENARD.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1079. GEORG JENSEN, bordsur, Köpenhamn 1925-32, design nr 596.
1079. GEORG JENSEN, bordsur, Köpenhamn 1925-32, design nr 596.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1080. GEORG JENSEN, tekanna på réchaud, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918,
1080. GEORG JENSEN, tekanna på réchaud, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918,
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1081. GEORG JENSEN,  kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1915-19.
1081. GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1915-19.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1082. GEORG JENSEN, serveringsbestick, 9 delar, "Magnolia/Blossom",
1082. GEORG JENSEN, serveringsbestick, 9 delar, "Magnolia/Blossom",
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. GEORG JENSEN, krydduppsättning 3 delar, 1915-19,
1083. GEORG JENSEN, krydduppsättning 3 delar, 1915-19,
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1084. GEORG JENSEN, karotter, 1 par, Köpenhamn 1915-19,
1084. GEORG JENSEN, karotter, 1 par, Köpenhamn 1915-19,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1085. GEORG JENSEN, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1921,
1085. GEORG JENSEN, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1921,
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1089. JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
1089. JOHAN ROHDE, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1090. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling.
1090. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1091. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling,
1091. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1093. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
1093. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1095. GEORG JENSEN
Skål, Köpenhamn 1925-32, sterling,
1095. GEORG JENSEN Skål, Köpenhamn 1925-32, sterling,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1096. GEORG JENSEN, vas, Köpenhamn 1919,
1096. GEORG JENSEN, vas, Köpenhamn 1919,
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1097. GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn 1933-44.
1097. GEORG JENSEN, sockerruska, Köpenhamn 1933-44.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1098. HARALD NIELSEN, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
1098. HARALD NIELSEN, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1100. SIGVARD BERNADOTTE, brevsprättare, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
1100. SIGVARD BERNADOTTE, brevsprättare, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1102. EVALD NIELSEN, kanna och muggar, 6 st, Köpenhamn 1920.
1102. EVALD NIELSEN, kanna och muggar, 6 st, Köpenhamn 1920.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1103. N.M. THUNE, lockpokal, Oslo ca 1915, invändigt förgylld.
1103. N.M. THUNE, lockpokal, Oslo ca 1915, invändigt förgylld.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1104. DAVID ANDERSEN, dessertbestick, 36 delar, Oslo sannolikt 1950-60-tal,
1104. DAVID ANDERSEN, dessertbestick, 36 delar, Oslo sannolikt 1950-60-tal,
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1105. T.H. MARTHINSEN, 12 dessertskedar, Norge
ca 1950.
1105. T.H. MARTHINSEN, 12 dessertskedar, Norge ca 1950.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1108. TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
1108. TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1976.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1109. Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
1109. Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, 1988.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1110. TIFFANY NEW YORK, plunta, New York 1873-1891,
1110. TIFFANY NEW YORK, plunta, New York 1873-1891,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1111. CG HALLBERG, skrin, Stockholm 1918,
1111. CG HALLBERG, skrin, Stockholm 1918,
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1114. FIRMA K ANDERSSON, lampfot, Stockholm 1918, jugend.
1114. FIRMA K ANDERSSON, lampfot, Stockholm 1918, jugend.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1115. FIRMA K ANDERSON, bordsarmatur, Stockholm 1927.
1115. FIRMA K ANDERSON, bordsarmatur, Stockholm 1927.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1116. JACOB ÄNGMAN, vas, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1928, sterling.
1116. JACOB ÄNGMAN, vas, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1928, sterling.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1117. JUST ANDERSEN, bordsarmatur. Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1929.
1117. JUST ANDERSEN, bordsarmatur. Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1929.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1118. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, jardinière, Stockholm 1931.
1118. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, jardinière, Stockholm 1931.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1120. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kandelabrar, 1 par för tre ljus, Lund 1929.
1120. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kandelabrar, 1 par för tre ljus, Lund 1929.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1121. WIWEN NILSSON, kors, Lund 1957, sterling.
1121. WIWEN NILSSON, kors, Lund 1957, sterling.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1122. WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1946-47, sterling.
1122. WIWEN NILSSON, kaffeservis, 3 delar, Lund 1946-47, sterling.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1123. WIWEN NILSSON, skål, Lund 1930.
1123. WIWEN NILSSON, skål, Lund 1930.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK