Grågulvitmelerade fält med ljusare ränder med stiliserade blomrankor emellan. Ytterbårder.
Ställvis slitage, fläckar, obetydliga malskador. Många fransar saknas.
Residenset i Halmstad. Carl Hörvik komponerade rummet där mattan låg.
Carl Hörvik har ritat flera mattskisser.