1045
129191

MATTA. "Blå natt och dag". Rölakan. 203 x 150 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Komponerad 1933.

Något slitage, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 121.