1048
143183

MATTA. "Blåklint". Rölakan. 220 x 141 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
575 - 766 EUR
650 - 867 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Komponerad 1944.

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre hål och skador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.