1034
116269

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 310,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

"Ursula" är ett utmärkt exempel på hur Märta Måås-Fjetterström lät sig influeras av nya riktningar inom konst och konsthantverk. I "Ursula" förenade hon 1920-talets klassicism med funktionalismens formspråk. I sitt konstnärskap använde hon sig nu oftare av förenklade dekorornament.