1035
115699

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 266,5 x 166 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar.

"Ursula" är ett utmärkt exempel på hur Märta Måås-Fjetterström lät sig influeras av nya riktningar inom konst och konsthantverk. I "Ursula" förenade hon 1920-talets klassicism med funktionalismens formspråk. I sitt konstnärskap använde hon sig nu oftare av förenklade dekorornament.