Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1034
116269

MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 310,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Hammer price
15 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Some partly harder wear, stains. Slightly damaged ends, all fringes are missing.

More information

"Ursula" är ett utmärkt exempel på hur Märta Måås-Fjetterström lät sig influeras av nya riktningar inom konst och konsthantverk. I "Ursula" förenade hon 1920-talets klassicism med funktionalismens formspråk. I sitt konstnärskap använde hon sig nu oftare av förenklade dekorornament.