1084
133513

GEORG JENSEN, karotter, 1 par, Köpenhamn 1915-19,

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

en stämplad 1918, 830/1000 silver, en med svenska importstämplar. Design nr 55, runda med pärlkantsbård, handtag med ebenholts. Längd 25 cm, vikt tillsammans 625 g. (2)

Tilläggslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Proveniens

Carl-Axel Valén, Stockholm.