1042
132237

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 305,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Komponerad 1929. Kvitto från Märta Måås-Fjetterström AB Stockholm 14.9.1949 på 1.260kr medföljer.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor och fransar, de flesta saknas.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 112.