1052
133191

MATTA. "Salerno blå med enkel bård". Rölakan. 240 x 157 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 740 EUR
1 550 - 2 000 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Komponerad 1948.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar. Något skadade kortsidor, skadade fransar, många saknas.

Jämför Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sidan 39; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 151.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.