1103
130639

N.M. THUNE, lockpokal, Oslo ca 1915, invändigt förgylld.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
6 800 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Delvis genombruten, reliefdekor av kattdjur, fåglar och växtslingor. Höjd 41 cm, vikt 1065 g. Locket med gåvorelief. Originalförpackning medföljer.

Proveniens

Werner Jernström (1883-1930), sportskytt, bronsmedaljör OS 1912.