443
145207

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

"Partie de campagne III"

Etsning och färgakvatint, 1967, signerad med blyerts 60/75, tryckt hos Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris.
58,2 x 92,4 cm, bladstorlek 73 x 103,8 cm (Chiffon de Mandeure)

Ojämnt gulnad, hårt veck i nedre marginalen (125 mm, delvis i bilden), fläckar (främst i vänstra marginalen).

Proveniens

Sotheby's London, 1 jul 1992, Lot 598.

Dupin 432.