52
137769
Einar Jolin
(1890-1976)

Jolinska huset, Kammakargatan 45

Signerad Jolin och daterad 1943. Duk 73 x 60 cm.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 500 - 4 000 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Övrigt

Einar Jolins farfar Johan Jolin köpte på 1800-talet en egen fastighet, Kammakargatan 45 där han lät uppföra det palatsliknande huset som kom att kallas för "Jolinska huset". I detta hus föddes Einar Jolin 1890 på första våningen, på mellersta våningen bodde hans farmor Mathilde Wigert-Jolin och hans faster målarinnan Ellen Jolin.