2384589 bukobject

52. EINAR JOLIN, Jolinska huset, Kammakargatan 45.

Signerad Jolin och daterad 1943. Duk 73 x 60 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 500 - 4 000 EUR
(D)
Slutpris (inkl. köparprovision)
35 000 SEK

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag.

Övrigt

Einar Jolins farfar Johan Jolin köpte på 1800-talet en egen fastighet, Kammakargatan 45 där han lät uppföra det palatsliknande huset som kom att kallas för "Jolinska huset". I detta hus föddes Einar Jolin 1890 på första våningen, på mellersta våningen bodde hans farmor Mathilde Wigert-Jolin och hans faster målarinnan Ellen Jolin.

Köpvillkor

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Läs mer här

Olika sätt att lägga bud

Läs mer här

Bli kund

Registrera dig här