Vårens Moderna 555 Stockholm

2384589 bukobject

Vårens Moderna 555 Stockholm

Tillbaka

52. EINAR JOLIN, Jolinska huset, Kammakargatan 45.

Signerad Jolin och daterad 1943. Duk 73 x 60 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK/3 500 - 4 000 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
35 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Einar Jolins farfar Johan Jolin köpte på 1800-talet en egen fastighet, Kammakargatan 45 där han lät uppföra det palatsliknande huset som kom att kallas för "Jolinska huset". I detta hus föddes Einar Jolin 1890 på första våningen, på mellersta våningen bodde hans farmor Mathilde Wigert-Jolin och hans faster målarinnan Ellen Jolin.