137769

52. EINAR JOLIN, Jolinska huset, Kammakargatan 45.

Signerad Jolin och daterad 1943. Duk 73 x 60 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK / 3 500 - 4 000 EUR
Klubbat pris
28 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Einar Jolins farfar Johan Jolin köpte på 1800-talet en egen fastighet, Kammakargatan 45 där han lät uppföra det palatsliknande huset som kom att kallas för "Jolinska huset". I detta hus föddes Einar Jolin 1890 på första våningen, på mellersta våningen bodde hans farmor Mathilde Wigert-Jolin och hans faster målarinnan Ellen Jolin.