551
87291

Ansel Adams

(USA, 1902-1984)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Ansel Adams
(USA, 1902-1984)

"Valley view from Wawoma Tunnel, Yosemite National Park, California, 1936"

Signerad Ansel Adams. Stämpel a tergo "Special edition of Fine Prints - Photographs of Yosemite by Ansel Adams. This is print 282 of S.E.Y. No 1. Valley View". Silvergelatinfotografi 16 x 22 cm. Kopierad ca 1966-1967.

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares föräldrar då de levde i Yosemite National Park, California, USA, mellan 1966-1967.