762
142465

ANNA PETRUS, bricka, tenn, utförd i egen verkstad 1920-tal.

Graverat motiv av Adam & Eva i Edens lustgård. Signerad A. Petrus. 45 x 28 cm.

Kanten med bucklor.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 000 - 1 500 EUR

Klubbat pris:
18 500 SEK

Marie Rehnberg "Skulptör och Industrikonstnär", Signum förlag 2009. Modellen avbildad sid 78.

Övrigt

Modellen visad på världsutställningen i Paris 1925.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69