762
142465

An Anna Petrus engraved pewter tray, 1920's, executed by the artist, motive with Adam & Eve.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Vasarahinta
18 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Graverat motiv av Adam & Eva i Edens lustgård. Signerad A. Petrus. 45 x 28 cm.

Kanten med bucklor.

Kirjallisuus

Marie Rehnberg "Skulptör och Industrikonstnär", Signum förlag 2009. Modellen avbildad sid 78.

Muut tiedot

Modellen visad på världsutställningen i Paris 1925.