876
141243

BRUNO MATHSSON, vilstol "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord ursprungligen sannolikt blå. Etikettmärkt: Designed by Bruno Mathsson Made in Värnamo Sweden samt stämpelmärkt MADE IN SWEDEN och handsign KOMP BM 36, ytterligare etikett Bruno Mathsson Möbler, samt stämpelmärkt DESIGNED BY BRUNO MATHSSON.

Slitage, fuktfläckar.