Madeleine Pyk – en samling F769
883
139127

EDWARD WORMLEY, soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige, ca 1959.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
19 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahognybonad björk, senare klädsel i ljusgrått melerat tyg. Längd 230 cm, bredd 80 cm, höjd 75 cm.

Benen med smärre slitage.

Henschen & Blomberg, "Svenskt Möbellexikon", Förlagshuset Nordens Malmö 1961, band II, se bild sid 747.
Berglund & Engdahl, "Möbelråd", Uppsala, 1961, ill. s 71 (Felaktig tillskriven Alf Svensson)

Edward Wormleys modell 5316 ritades för det amerikanska företaget Dunmar år 1959. Wormleys företag Dunbar samarbetade med den svenska möbelproducenten Ljungs Industrier/DUX, vilka presenterade en serie "Bra Bohag", där denna variant marknadsfördes som "New York" i den dyraste priskategorin. Formgivaren Alf Svensson var kreativ chef på företaget DUX och ritade själv en rad modeller som ingick i serien. Han tog också in andra formgivares modeller, bl a Greta Magnusson Grossmans lampor för systerföretaget Bergboms. Ljungs Industrier och den av Adolf Ljung grundade Madrass-fabriken DUX gick samman på 1950-talet, även belysningsföretaget Bergboms inkorporerades i koncernen.