902
137385

CARL-AXEL ACKING, vägglampor, 1 par sannolikt G Åhmans Möbelfabrik, 1960-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Polerad mässing med lameller. Höjd 24 cm, bredd 20 cm. Brännmärkt CAA-märkt på lös träetikett.

Smärre slitage.

Proveniens

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Modellen formgiven till Ackings inredning av Hotell Continental i Stockholm år 1963.