Madeleine Pyk – en samling F769
970
132065

BØRGE MOGENSEN, soffa, tresits, Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 2213, klädd i rött skinn, ben av bok. Etikettmärkt. Längd 222 cm.

Obetydligt slitage, obetydlig lagning av foder undertill.

Modellen formgiven år 1962 för Mogensens eget boende.