983
118375

PIERO FORNASETTI, figurin, "Carlino", Milano, Italien 1950-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, sittande hund i orange och svart, fläckvis bronserad, runt halsen metallkedja. Märkt FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY. Höjd 38 cm.

Undersidan med litet nagg.

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt (d). No droite de suite.

Modellen har även gjorts i andra färger, bl.a. svartvitt.