1002
146971

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Eric Wahlberg (spegelmakare i Stockholm ca 1788, död 1811). Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Bronserade. Oval form. Dekor av bandrosett, pärlstav och spiralband. Märkta "EW" och med ett kors för äkta och oäkta förgyllning. En även märkt med Stockholms hallstämpel 1785(?) samt "FEL". Höjd ca 58, bredd ca 40 cm (något olika storlekar).

Ett glas senare, slitage, omaka ljusarmar. (2)