1001
119853

SPEGELLAMPETTER, för tre ljus, ett par snarlika, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustavianska.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära med uppsvängt krön. Dekor av akantusblad, lagerfestoner och lagerkrans. En märkt NS under krona och med Stockholms hallstämpel 1770-tal. Höjd 93 resp. 94, bredd 61 resp. 62 cm inklusive dekor.

Ett glas samt ett bakstycke gammalt men ej ursprungligt. (2)