1000
117047

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par mycket snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 100 - 6 980 EUR
6 390 - 7 300 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med lagerkrans och bandrosett. Kopplade svängda ljusarmar av mässing. Signerade NM samt båda med Stockholms hallstämpel och ett kors (Enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 76,5 resp. 75,5, bredd 44,5 cm.

Ljusmanschetter med skador. (2)