1010
132525

LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor i form av löv, margueriter och obelisker. Glasad mittstam. Avslutande päronformat klot. Höjd 93, diam 61 cm.

Något nedslipade obelisker, smärre kompletteringar och skador.