1021
126525

KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Egyptiserande kvinnofigurer uppbärande ljusarmar. Ljusbrickorna med små hål för prismor. Höjd 35 cm.

Två ljusarmar med lagningar, två ljusmanschetter avvikande, en mindre skaftdel kompletterad. (2)