1039
149675

LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Förgylld brons. Kolonnskaft med spiralvriden dekor av band med parställda gripar och krönande fruktkorg. Rund fot med reliefdekor av blomstergirlander. Höjd 31,5 cm.

En fot med liten buckla. (2)