1038
119955

LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Förgylld brons. Rund fot med bladdekor. Skaft med dekor av djur. Egyptiserande figurhuvud uppbärande ljuspipa. Höjd 32 cm.

Ställvis slitage, bristningar, tre fåglar kompletterade. (2)