1052
153899

LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Förgylld brons. Balusterformade på rund profilerad fot. Dekor av blommor, äggstav och löpande hund. Stämplade PICARD. Höjd 25 cm.

Obetydliga bucklor. (2)

Proveniens

Robert Ljunglöf.

Henri Picard, gjutare och förgyllare i Paris. Han var verksam 1831 på 6 rue Jarente. Firman levererade bl.a. föremål till Napoleon III:s rum i Louvren.