1056
150429

LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Tenn. Kolonnskaft på rund klockad fot. Dekor av kannelyrer och pärlstav. Bladornerade ljushållare. Höjd 23,5 cm.

Bucklor, mindre lagningar och bristningar, en skadad ljusmanschett. (2)