1061
119857

KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Fanerat med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Krön med sittande Mercurius. Vitlackerad urtavla märkt "Jacob Kock Stockholm". Urets höjd 88, total höjd med konsol 122, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Mindre fanerskador, sidor ursprungligen med glas, urtavla med ställvis slitage.