1066
160749

VÄGGPENDYL, av Johan Bergman (urfabrikör i Stockholm 1794-1825(35)). Sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av seger- och musiktroféer. Vitmålad urtavla märkt "Jh. Bergman Stockholm". Höjd 83, bredd 62 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Dekorlagningar, smärre skador, en spjutspets saknas.