1067
144743

VÄGGPENDYL, av Anders Hultman (urmakare i Örebro ca 1793-1810). Sengustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "And: Hultman Örebro". Dekor av fågel, urnor, lagerkvistar och girlander. Höjd 92, bredd 46 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Dekorlagningar.