1077
145279

BORDSPENDYL, av Faisant (urmakare i Paris nämnd 1806 och 1820).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Emalj, förgylld brons och grönspräcklig och vit marmor. Urtavla märkt "Faisant à Paris". Med datumvisare. Längd 22, höjd 38 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Emalj och marmor med smärre skador.