1080
148727

BORDSPENDYL, av Charles-Guillaume Maniere fils (mästare i Paris 1778-ca 1812). Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons och svart marmor. Reliefdekor av studerande bevingad kvinnofigur samt lejon. Vitlackerad urtavla märkt "Maniere a Paris". Längd 24, höjd 48 cm. Pendel medföljer.

Några dekorstjärnor saknas, smärre skador.

Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989. Jämför identisk pendyl som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 75, nr 40.