1081
151903

BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Förgylld brons. Urhus krönt av fruktbarhetens gudinna Ceres med ymnighetshorn. Urtavlan märkt BECHER. Längd 31, höjd 45,5 cm. Nyckel och pendel medföljer.