Madeleine Pyk – en samling F769
1083
132469

HEDERSVÄRJA. Karl XIV Johan, ca 1830.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 500 - 14 200 EUR
10 900 - 16 400 USD
Klubbat pris

Förgyllt mässingsfäste med porfyrkavel med Karl XIV Johans monogram av gammalslipade diamanter. Knappavslutning med färgat grönt glas. Parerstav med stenar av paste. Förgylld och blånerad klinga signerad "Liljedahl Stockholm" (hovdamaskerare Carl Gustaf L. 1801-41). Klinga med dekor av Karl XIV Johans monogram, lejon och vapentroféer. Läderklädd balja med montering av förgylld mässing med reliefdekor av lilla riksvapnet, vapentroféer, lejon med fascesstav och åskviggar. Längd 95,5, baljans längd 83 cm.

Klinga med slitage och ställvis anlupen, balja med skador, en pastesten saknas.

Nordström, Lena, Karl Johanstidens ornamentik och Carl Gustaf Liljedahl, Livrustkammaren XII:II (1972).

Första gången hovdamaskeraren Carl Gustaf Liljedahl förekommer i Karl Johans räkenskaper är 27 september 1830 med en utgiftspost "à l'armurier Liljedahl pr un sabre 50 -". Möjligtvis avser räkningen den sabel i Livrustkammaren som har inskriptionen "Magnus Brahe 1830" och som bär Liljedahls signering. I utställningskatalogen för svenska slöjdprodukter i Stockholm 1834 är under nr 616 en svärdsklinga av C. G. Liljedahl upptagen. Under nr 618 står det "1 sabel med slida monterad med guld" av Liljedahl, samt fäste och baljbeslag av guld som tillverkats och monterats av hovjuvelerare Gustaf Möllenborg.