1093
156446

URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Brons. Urnformad på kvadratisk fot. Dubbla hänklar. Reliefdekor av antikiserande kvinnofigurer vid offeraltare. Signerad F. BARBEDIENNE samt gjutarstämpel. Höjd 51 cm.

Foten med liten lagning/ifyllt hål.