Madeleine Pyk – en samling F769
1114
100035

SKRIN. Florens 1700-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Mahogny. Rektangulärt med inläggningar av pietre dure i form av fåglar på blommande kvistar. Fackinredning under lock. Längd 33,5, bredd 22,5, höjd 17,5 cm. Medföljer senare ställ, nyckel samt lapp med påskrift "Köpt i Florens år 1778 hvarje färg är en sten för sig".

Lagningar, torksprickor.