Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1134
154865

HUVUDPRYDNAD på hatt. Tshiwara (stiliserad antilop) på annat djur. Trä. Bambara-stammen. Mali ca 1930-1940. Höjd 39,5 cm inklusive hatt.

Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
1 170 - 1 370 EUR
1 360 - 1 590 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Lagning.

Proveniens

Direktör Henning Throne-Holst.

Galerie Pierre, Stockholm, Oktober 1962.