Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1133
154863

HUVUDPRYDNAD. Tshiwara (stiliserad antilop). Trä. Bambara-stammen. Mali ca 1920-1940. Höjd 55,5 cm.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 370 - 1 560 EUR
1 590 - 1 810 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Lös sockel medföljer.

Smärre skador och sprickor.

Proveniens

Direktör Henning Throne-Holst.

Galerie Pierre, Stockholm, December 1964.