1147
154911

HUVUDPRYDNAD. Stiliserat giraffhuvud. Polykromt bemålat trä. Bobo-stammen. Nuvarande Burkina Faso, omkring 1940. Höjd 118,5 cm.

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

På sockel.

Hornen med originallagningar. Sprickor.

Proveniens

Direktör Henning Throne-Holst.

Einar Kihlman, Stockholm, Oktober 1965.