1148
156336

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Ljusgul botten med polykroma stiliserade blommor, båtliknande ornament och sammanhängande medaljonger. Grön bård med blommor. Inskription SLS AAD ANO 1778.

Något slitage, smärre fläckar och skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening, häftet 2, Malmö 1916, färgplansch 76, text sid 45; Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening, häftet 4, Malmö 1918, färgplansch 178, text sid 86.