Madeleine Pyk – en samling F769
1154
156464

ANTIK ANATOLISK KELIM. 349 x 169 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Polykroma fält med växtornament och ränder med rankor. Bred benvit bård med växter och rankor. Katalog, fotografi och kvitto från J.P. Willborg AB, Stockholm 7/5-93, medföljer.

Ställvis slitage, fläckar, smärre skador, hål och lagningar. Avkortade kortsidor.

Vävd Magi, Stockholms Frihamn, 13 november - 12 december 1992.

Albertsson, Ingemar och Willborg, Peter: Vävd magi - Woven Magic, En bok om kelims - A book about kilims, Sundbyberg 1992, nr 21, färgplansch sid 77.