1167
98093

SEMIANTIK ISFAHAN. 413 x 309,5 cm.

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, blom- och arabeskslingor. Rödbrunmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor.

Ställvis något slitage, smärre fläckar. Sidorna med smärre skador och malskador samt obetydliga lagningar.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

5 128 - 7 179 EUR

Klubbat pris:
110 000 SEK
Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92