Röd botten med polykroma stiliserade djur, blommor och två stora medaljonger med drakmönster. Tre bårder med blom- och bladrankor.
Den mörkgröna färgen något påmålad. Ställvis hårt slitage, fläckar, hål. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 142.