Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1172
156107

SEMIANTIK KARABAGH CHONDSORESK. 224,5 x 167 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Röd botten med polykroma stiliserade djur, blommor och två stora medaljonger med drakmönster. Tre bårder med blom- och bladrankor.

Den mörkgröna färgen något påmålad. Ställvis hårt slitage, fläckar, hål. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 142.