1216
157713

ANTIK SHASAVAN MAFRASH med senare ställ. Mafrashens höjd 39, längd 104 och djup 49,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Randmönstrad med polykroma kartuscher, stiliserade blommor och växter.

Något slitage, smärre fläckar, skador och lagningar.

Orientmattsällskapets utställning "Från Marocko till Kina", 7-10 september 2006.