1217
143105

ANTIK SULTANABAD. 521 x 411,5 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
78 000 SEK

Mörkblå botten med stora polykroma palmett- och blomslingor. Bred röd bård med stora blom- och bladrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Ställvis slitage, fläckar varav några lite stela, smärre skador, hål och lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador. Baksidan med obetydliga malskador.