1273
123891

KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, på fast fat. Kantdekor av repstav. Toppigt lock med kotteknopp i bladrosett. Längd 34,5 cm, vikt 1587 g.

Locket med obetydliga bucklor.